Украинский Рабочий

13:49Надійне транспортування хворих по Україні з клінікою «Експерт»

19:41Тактичне спорядження в інтернет магазині STALL

Як самооцінка впливає на життя

13.02.2017 05:40

Якщо людина занадто покладається на оцінку інших людей і залежить від їх схвалення або критики, це говорить про неадекватність її самооцінки, пише «Сегодня».

Успіх в житті багато в чому залежить від самооцінки. Те, як людина ставиться до себе, як оцінює свої здібності і яке місце відводить собі в суспільстві, впливає на її цілі в житті і на результати, яких він досягає. Самооцінка буває адекватною або неадекватною – заниженою або завищеною. Про те, чим загрожує викривлене сприйняття своєї особистості, і як з цим боротися.

Як формується самооцінка

Формування самооцінки починається з перших років життя людини з набуттям досвіду досягнень і невдач. Важливу роль в цьому відіграє атмосфера, в якій росте і дорослішає дитина. Ставлення до неї з боку батьків, близьких людей, дорослих і однолітків безпосередньо впливає на те, як вона сама буде оцінювати свою особистість. Фізична і психологічна підтримка і турбота з боку інших допомагає йому сформувати позитивне ставлення до себе.

На цей процес впливає і те, яку самооцінку мають оточують дитину дорослі, особливо батьки. Адже вони є для неї взірцем для наслідування.

Коли людина стає дорослою, її думка про себе вже не так сильно залежить від думки оточуючих, так як вона психологічно сформована і знає, на що здатна. Вона не прагне досягти мети за всяку ціну. Її практично неможливо спровокувати на необдумані вчинки.

Але якщо людина занадто покладається на оцінку інших людей і “харчується” їх схваленням або критикою, це говорить про неадекватність її самооцінки – вона завищена або занижена.

Завищена самооцінка

Людина з таким типом сприйняття своєї особистості схильна перебільшувати власні гідності і успіхи. Іноді це супроводжується властивістю применшувати здібності інших. Така людина зазвичай вважає свої успіхи виключно власною заслугою, а роль зовнішніх факторів недооцінює. А ось в невдачах звинувачує обставини або інших людей, але тільки не себе. Вона болісно реагує на критику і готова агресивно відстоювати свої позиції.

Основне прагнення людей з перебільшеною оцінкою власного “Я” – за всяку ціну уберегтися від невдачі і довести власну правоту у всьому. Але часто така поведінка є реакцією на базове почуття неповноцінності.

Результат занадто високої самооцінки – труднощі в спілкуванні з оточуючими і проблеми із самореалізацією. Що стосується першого, мало кому захочеться спілкуватися з особистістю, яка не рахується з інтересами інших чи дозволяє собі розмовляти зверхньо. А проблеми із самореалізацією можуть виникнути з двох причин. З одного боку, люди, які переоцінюють себе, уникають цілей, в здатності досягти яких не впевнені на всі 100%, боячись виявитися не на висоті. В результаті вони позбавляють себе багатьох шансів в життя. З іншого, необгрунтована самовпевненість часто змушує їх ставити перед собою недосяжні завдання. Аналізувати невдачі не виходить, і в підсумку вони марно витрачають час і енергію.

Якщо ви помічаєте, що люди холодно до вас ставляться, а недоброзичливців у вас більше, ніж друзів, спостерігайте за своєю манерою спілкування. Можливо, проблема у вашій завищеній самооцінці. Вчіться ставитися до людей з повагою, уникайте зневажливих фраз по відношенню до інших, прислухайтеся до їхніх потреб і спробуйте зробити для іншої людини що-небудь приємне. Швидше за все, від ворожого настрою оточуючих до вашої персони нічого не залишиться.

Занижена самооцінка

Люди з заниженою самооцінкою применшують свою значимість і здібності. Власні досягнення вони пояснюють волею випадку, допомогою іншої людини, удачею, і лише в останню чергу – своїми зусиллями. Якщо людина не просто так говорить, а свято в це вірить – це не скромність, а ознака низької самооцінки. На компліменти на свою адресу такі люди реагують недовірою або навіть агресивним неприйняттям.

Людина з низькою самооцінкою завжди сумнівається в собі, тому також має проблеми із самореалізацією. Він вибирає тільки ті цілі, яких свідомо легко досягне. Але часто це значно нижче її реальних можливостей. Не дивно, що її успіхи в навчанні, особистому житті і кар’єрі дуже посередні, але вона схильна пояснювати це зовнішніми обставинами.

Якщо низька самооцінка – це про вас, спробуйте підвищити її за допомогою аутотренінгу. Кожен день нагадуйте собі про свої достоїнства. Вголос і подумки повторюйте позитивні установки, про те, який ви талановитий, красивий, чудовий і т.п. людина.

Можна використовувати принцип порівняння і змагання: якщо у кого-то вийшло, то і у вас вийде, тому що ви не гірше. У “важких” випадках можна спробувати порівняти себе з тим, хто робить це гірше вас, і згадати власну установку, що ви “не гірше інших, а десь посередині”.

Як бачимо, будь-яка перекручена самооцінка (завищена або занижена) здатна серйозно зіпсувати людині життя. Сьогодні є багато літератури, за допомогою якої будь-який бажаючий може навчитися коригувати свої внутрішні установки і шаблони, використовуючи спеціальні вправи і техніки. Це дозволить підвищити якість свого життя.

zakarpatpost.net

2024 © "Украинский Рабочий". Все права защищены. Карта сайта.